O Hemoroidech

Hemoroidy (hemeroidy)

Hemoroidy jsou jedním ze základních problémů, kterým se věnuji ve své privátní koloproktologické ambulanci v Klimkovicích. Pacienti přicházejí do této ambulance většinou s typickými projevy onemocnění – krvácením z konečníku, svěděním, pálením či prolapsem (výhřezem) po stolici. Pacientům je nejprve doporučeno vyšetření konečníku – tzv. rektoskopie. Toto vyšetření se provádí po předchozí přípravě, ke které používáme 2 ampule přípravku Yal, který si pacient vyzvedne na recept v lékárně. Na základě rektoskopického vyšetření sdělíme pacientovi diagnózu – odlišit od hemoroidů musíme především nádory, rakovinu, ale i trhlinku (fissuru), záněty či polypy. Samotné hemoroidy (nesprávně laicky hemeroidy) jsou 4 stupňů a podle pokročilosti onemocnění je pacientovi nabídnuta léčba. V dnešní době preferuji jednoznačně konzervativní postup – úpravu životosprávy, změnu dietních opatření a semiinvazivní ambulantní zákrok. Tento zákrok, tzv. Barronovu ligaci (viz fotogalerii) provádíme u hemoroidálních uzlů I. až III. stupně. Jedná se o výkon ambulantní, nebolestivý, který je možno u velkých uzlů opakovat a v několika sezeních tak pacienta zbavit potíží i bez operačního zákroku. Po Barronově ligaci pacienti chodí zvykle do zaměstnání, nevyžadují pracovní neschopnost (viz poučení „REKTOSKOPIE“).

V případě, že je již onemocnění pokročilé a je spojeno s prolapsem (výhřezem), je pacient indikován k operačnímu řešení. Jako jeden z prvních lékařů v České republice jsem začal již v roce 1999 provádět tzv. operaci Longovou technikou. Jedná se o operaci s použitím stapleru, kdy je pacientovi na operačním sále a v celkové anestezii vyťata nadbytečná sliznice a vlastní hemoroidy se tak posouvají výše. Výsledkem je přerušení přítoku krve a zároveň se hemoroidy dostávají do své původní anatomické pozice. Tuto operaci zajišťuji a provádím pro své pacienty na Chirurgické klinice Fakultní nemocnice Ostrava (viz fotogalerie).

Na závěr bych chtěl ubezpečit své pacienty, že vyšetření i samotné léčení hemoroidů je nebolestivé. Rovněž tak případný stud není na místě, poněvadž během mé praxe jsme již ošetřili tisíce pacientů a rovněž tak ordinační hodiny i poloha Klimkovic na okraji Ostravy zajišťují maximální možnou diskrétnost.
Včasným vyšetřením zabráníte eventuálnímu opomenutí při možném krvácení z jiných příčin. Rovněž tak léčení je ve včasných stadiích hemoroidů daleko jednodušší než při pokročilém onemocnění.

MUDr. Petr Vávra, Ph.D.
 


Ke stažení: